Što sve utječe na najveću brzinu automobila? Ovo trebate znati:

Screenshot YouTube Cars on Autobahn

Budući da je snaga umnožak sile i brzine, da bi se odredila potrebna snaga motora, treba se izračunati otpor vožnje (silu) i to samo na temelju otpora zraka i otpora kotrljanja

Zašto kod izračuna ostvarive najveće brzine zanemarujemo otpor penjanja i otpor ubrzanja (svladavanja inercijske sile)? Logično, zato što se podrazumijeva da se najveća brzina postiže na ravnoj cesti (bez uspona), a pri najvećoj brzini, po definiciji, nema ubrzanja.

Zbroj ta dva otpora, u njutnima (N), množi se sa željenom najvećom brzinom u metrima u sekundi (m/s), primjerice ako se želi da automobil postiže 200 km/h, množi se sa 55,6 m/s i izravno dobivaju vati (W), odnosno kilovati (kW).

Ali, to je snaga na kotačima, a da bi se izračunalo koliko motor treba davati na izlaznom vratilu (završnom dijelu radilice), odnosno spojci, trebaju se izračunati gubici u prijenosu snage.

Pritom treba uzeti u obzir koncepciju automobila. Najmanje otpore stvara poprečno smješten motor, klasičan mjenjač i prednji pogon.

Kako utječe izvedba motora, jesu li benzinske i dizelske konjske snage pritom jednako važne? Načelno da, jer su konjske snage – konjske snage, a kilovati – kilovati, ali stvarno ne, evo i zašto:

1. Dizelski motor povećava otpor kotrljanja, jer se ista snaga postiže uz 50 do 100 kg veću masu.
2. Benzinski motor povećava mehaničke otpore u prijenosu snage, jer istu snagu postiže pri oko 50 posto većoj brzini vrtnje (većem brojem okretaja u minutu – 1/min).

No, počinje se ipak s koncepcijom automobila, jer otpor kotrljanja i otpor zraka ovise o veličini, koncepciji, obliku i masi automobila. Veći i teži automobil stvara veće otpore zraka i kotrljanja od manjeg i lakšeg, hatchback stvara veći otpor zraka od limuzine, karavan od hatchbacka, crossover od karavana,.

Pogon 2×4 stvara manje mehaničke otpore od 4×4, ručni mjenjač od automatskog. No, u konačnici, za ostvarivanje najveće brzine mjerodavna je samo snaga.

Ali, ako se želi postići bolje ubrzanje, nužan je veći broj stupnjeva prijenosa i veća redukcija, što povećava mehaničke otpore. To vrijedi i za sposobnost svladavanja uspona.

Dakle treba za nekoliko postotaka povećati instaliranu snagu motora.

Dinamika vozila (1): Što se događa u tri glavne osi (x, y, z)?

Dinamike vozila (2): Otpor kotrljanja kotača: kako nastaje, o čemu ovisi, na što utječe?

Dinamika vozila (3): ASR, ASC+T, Traction Control

Dinamika vozila (4): Krug trenja (elipsa), temelj prianjanja, voznih svojstava i stabilnosti

Dinamika vozila (5): Upravljački trapez, što je to, čemu služi?

Dinamika vozila (6): Upravljačke značajke, podupravljivost, preupravljivost, neutralnost

Dinamika vozila (7): Upravljanje pomoću četiri kotača, 4 Wheel Steering (4WS)

Dinamika vozila (8): Test izbjegavanja losa

Dinamika vozila (9): otpori vožnje, temelj za performanse i štedljivost…

Dinamika vozila (10): otpori vožnje, kako nastaju, što ih povećava?

Autor je 1997., na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, doktorirao iz područja dinamike vozila (Vehicle Dynamics), s naglaskom na utjecaj sustava upravljanja na dinamičku stabilnost automobila. Istraživanja iz tog područja nastavio je postdoktorskim programom, sljedeće tri godine, u Fordovom razvojnom centru John Andrews u Kölnu i testnom poligonu Lommel Proving Ground u Belgiji. To je zaključio koautorstvima u stručnim knjigama Subjektive Fahreindrücke sichtbar machen I i Subjektive Fahreindrücke sichtbar machen II.

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use